Міжнародний благодійний фонд «Україна 3000» нагородив сумівський журнал

Андрій Бігун, Видавничий Референт СУМ

  вручення диплому редакції журналу Крилаті Київ.  Дитячий журнал Спілки Української Молоді (СУМ) «Крилаті» став переможцем Першого всеукраїнського конкурсу на кращий український дитячий журнал розважально-навчального характеру.  Конкурс був оголошений Міжнародним благодійним фондом «Україна 3000» і тривав протягом серпня 2012 року. До участі запрошувалися колективи чи редакції дитячих друкованих журналів розважально-пізнавального характеру , міжнародного, всеукраїнського, регіонального та місцевого рівнів, незалежно від статусу, типу його власника та інших характеристик.

Катерина Ющенко і головний редактор "Крилатих" Тетяна Винник
Вручаючи редакції журналу «Крилаті» нагороду за 1-ше місце,  Голова Наглядової ради Фонду «Україна 3000» пані Катерина Ющенко відзначила: «Ви випускаєте надзвичайно якісні видання, і ми знаємо, наскільки важко сьогодні видавати конкурентноздатний дитячий журнал. Гортаючи сторінки ваших журналів, ми розуміли, яка величезна робота стоїть за ними – і художня, і педагогічна, і письменницька». 

 

Журнал українського юнацтва «Крилаті» є найбільшим видавничим проектом Спілки Української Молоді у світі.  Початки «Крилатих» сягають у 1949 рік, коли в Канаді розпочалось видання журналу для молоді "На Варті". Всього з'явилось 24 номери цього місячника, а вже у 1952 році це видання об'єдналось з журналом «Крила».

Переможці конкурсу серед дитячих журналів
Журнал «Крила», що виходив з 1951 по 1954 рр. у США під редакцією В.Давиденка, систематично подавав статті й дописи про визвольну боротьбу українського народу, відзначення найголовніших історичних дат та найактуальніші події з життя української спільноти на еміграції. Про різнобічне направлення журналу свідчать назви рубрик: "У поневоленій Україні", "Наука, література, мистецтво", "Пізнаваймо світ", "Пізнаваймо Америку", "З життя СУМА", "Словами ворога", "Спорт", "Розвага, гумор, сатира".

Новим поштовхом до розвитку журналу став VIІ Світовий Конгрес СУМ  у 1962 році, який доручив тодішній Центральній Управі СУМ здійснити заходи для видання окремого періодичного журналу для юнацтва. Також було висловлено побажання, щоби запланований новий журнал вміщав такі матеріали, які б виховники юнацтва могли  використовувати як допоміжний виховний матеріал на виховних сходинах, або щоб юнацтво самостійно могло поповняти свої знання цікавою інформацією про Україну. Тим самим юнацтво від наймолодших літ призвичаювалося до читання українських книжок і журналів.

Головними редакторами «Крилатих» були такі видатні постаті, як Леонід Полтава, Богдан Гошовський, Данило Чайковський, Петро Кізко, Володимир Леник, Омелян Коваль, Ігор Мірчук, Павлина Андрієнко-Данчук та Ольга Король.

 

В кінці 1990-х років «Крилаті» переїжджають до України, а його головним редактором стає Світлана Вербова. З кінця 2007 року «Крилаті» реєструються як пригодницький журнал і стають всеукраїнським виданням для українських дітей, а редакцію очолює Людмила Юрченко.  З 2011 року доля журналу пов’язана з його нинішнім Головним редактором Танею Винник.  

Таня Винник - автор поетичних збірок «Золотоноша», «Гетсиманська молитва», «Самоспалення дерева». Остання збірка отримала Грант Президента України для творчої молоді та премію «Благовіст». Вона є лауреатом численних міжнародних та українських конкурсів та премій. Її вірші друкувалися у вітчизняних й зарубіжних виданнях, та перекладені болгарською, російською, польською, вірменською, італійською та циганською мовами.